Respirátory proti koronaviru (Covid-19)
Nejprodávanější
Respirátor FFP2 Premium 5 - bez ventilku, 5ti vrstvý Respirátor třídy FFP2 určený k ochraně jeho uživatele...
Respirátor 3M Aura 9322+ - vybaven výdechovým ventilem.
Respirátor FFP3 Moldex 2555 NR D s výdechovým ventilkem účinná ochrana proti korona virům. Ochrana proti toxickým...
Respirátory představují nejúčinnější způsob ochrany proti novému koronaviru. Na rozdíl od roušek nechrání před nákazou pouze okolí infikovaného člověka, ale také svého nositele. Z hlediska efektivity proti onemocnění covid-19 jsou nejúčinnější respirátory filtrační třídy 3, nesoucí označení FFP3.
Rozdělení respirátorů proti koronaviru podle stupně ochrany
- chrání proti bakteriím a virům, včetně koronaviru SARS-CoV-2
- účinný proti jemnému prachu, kouři a aerosolu
- zachytí minimálně 99 % pevných částic až do velikosti 0,6 μm nacházejících se ve vzduchu
- odpovídají současnému opatření Ministerstva zdravotnictví ČR pro ochranu proti novému koronaviru
- účinné proti některým bakteriím a virům (včetně SARS-CoV-2)
- chrání proti aerosolům a prachovým částicím
- zachytí minimálně 94 % pevných částic až do velikosti 0,6 μm nacházejících se ve vzduchu
- nejsou vhodné v rámci prevence přenosu koronaviru SARS-CoV-2
- chrání před netoxickými a nefibrogenními prachy
- k použití především jako pracovní ochranná pomůcka
- zachycují minimálně 80 % pevných částic až do velikosti 0,6 μm nacházejících se ve vzduchu
Respirátory s výdechovým ventilem
V nabídce najdete jak respirátory s výdechovým ventilem, tak i bez něj. K výhodám produktů s ventilem patří například příjemnější „klima“ v respirátoru (díky snazšímu vydechování se v respirátoru nehromadí vlhkost a nehrozí přehřátí).
Hlavní nevýhodou respirátoru s výdechovým ventilem je skutečnost, že chrání pouze svého nositele, ale nikoli jeho okolí. Ventil neobsahuje filtr, a tak se viry při každém výdechu šíří do okolí. V rámci ochrany před koronavirem je proto lepší používat respirátory bez ventilu.
Životnost a údržba respirátorů
Ve většině případů respirátorů proti koronaviru se jedná o jednorázové produkty. Délka účinnosti tak u nich dosahuje maximálně 24 hodin, poté je třeba je vyměnit (jejich efektivita se totiž dále snižuje a neposkytují potřebnou ochranu).
Výjimkou jsou respirátory, u kterých výrobce přímo deklaruje opakované použití nebo například možnost dezinfekce či praní ve speciálním přípravku, a také respirátory s vyměnitelnými filtry. Ty jsou většinou vyrobeny z plastu či silikonu a nositel pouze vyměňuje filtry (podle požadované účinnosti či filtrační třídy – doba použitelnosti závisí na pokynech od výrobce).
Nasazení a likvidace respirátoru
Respirátor vždy nasazujte poté, co si umyjete ruce – pak už byste se jej neměli dotýkat. Respirátor by vám měl vždy dokonale pasovat na obličej (u mužů se doporučuje hladké oholení), důležité je správně vytvarovat kovovou svorku v oblasti nosu. Před sundáním ochranné pomůcky si opět umyjte ruce a respirátor sejměte pomocí gumových úchytek (nedotýkejte se jeho přední části).
Použitý respirátor opatrně vložte do silného sáčku (případně dvou), pečlivě zavažte a vyhoďte do směsného odpadu. Poté opět použijte mýdlo, případně dezinfekci na ruce.