Co je to kryoterapie a jaké jsou její účinky?

Léčba tekutým dusíkem o teplotě nižší než -100 °C, to je podstata lokální kryoterapie ve zkratce. Jak ale léčba chladem funguje, které zdravotní problémy vám pomůže zmírnit a kde vám ji aplikují? To vše vám prozradíme na následujících řádcích.

Léčba chladem: Když extrémy fungují

Je prokázáno, že některé zdravotní potíže lze zmírnit lokálním působením tepla (termoterapie), nebo naopak chladu. Léčbu chladem můžeme rozdělit na dva stupně:

 • kryoterapii – využívá se teplot nižších než -100 °C,
 • hypotermii – pracuje naopak s teplotami vyššími než -100 °C.

V praxi kryoterapie spočívá v lokálním překrvení tkání, které trvá několik hodin a dochází při něm k výraznému zlepšení metabolismu. Ten následně mnohem rychleji vyplavuje z těla škodlivé látky, což urychluje hojení a zbavuje organismus pozůstatků zánětů.

Účinky lokální kryoterapie na zdraví

Kryoterapie má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, používá se například při rehabilitaci. Shrňme si přehledně, pro koho je vhodná a jaké jsou nejvýraznější výhody, které léčba mrazem nabízí.

Lokální léčba chladem je ideální pro osoby, které:

 • aktivně sportují nebo mají vyšší fyzickou zátěž,
 • jsou po operaci nebo úrazu,
 • trpí chronickými bolestmi,
 • trpí onemocněními pohybového aparátu,
 • mají kožní potíže nebo trpí na keloidní jizvy.

Rehabilitace

Působení chladu má velmi pozitivní účinky po operacích nebo zraněních. Urychluje hojení pohybového aparátu, snižuje otok a účinně ulevuje od bolesti. Díky snížení bolestivosti lze zvýšit intenzitu rehabilitace, a tím i její efektivitu, aniž by pacienta omezovala bolest.

Kožní problémy, ekzémy a jizvy

Léčba chladem zmírňuje projevy lupénky nebo ekzémů a napomáhá hojení po plastických operacích. Jelikož dochází k výraznému prokrvení kůže, zrychlený proces hojení účinně odbourává zničenou tkáň a kryoterapie tak snadno likviduje i výrazné keloidní jizvy.

Potíže neurologického charakteru

I na degenerativní onemocnění pohybového aparátu kryoterapie velmi dobře účinkuje. Pomůže vám například při Bechtěrevově chorobě nebo bolestech zad způsobených zvýšeným napětím ve svalech.

Tělovýchovné lékařství

Sportovce ve vyšší tréninkové zátěži často trápí problémy spojené s bolestmi kloubů či svalů, natažené vazy nebo výrony. Se všemi těmito problémy, které provází intenzivní trénink, si tento druh léčby umí poradit.

Další účinky kryoterapie

Jak jste jistě sami zjistili, kryoterapie je opravdu všestranná. Znatelně ulevuje od bolesti, a to i chronické, snižuje potřebu užívat léky, působí protizánětlivě a výrazně urychluje hojení po operacích nebo zraněních.

co-je-to-kryoterapie-a-jake-jsou-jeji-ucinky

Přístroj na kryoterapii Mistral

Kontraindikace kryoterapie

Ne pro každého je samozřejmě léčba mrazem vhodná. Kryoterapii raději vynechejte, pokud trpíte:

 • přecitlivělostí nebo alergií na chlad,
 • poruchami prokrvení,
 • poruchami citlivosti,
 • otevřenými ranami, popáleninami či omrzlinami,
 • rakovinou,
 • poruchami srážlivosti krve,
 • těžkou anémií,
 • záněty cév,
 • Raynaudovou chorobou.

Rehabilitační centrum, nebo kryoterapie doma?

Zaujala vás kryoterapie a rádi byste vyzkoušeli její účinky na vaše zdravotní problémy? Podívejme se, jak a kde si tuto ozdravnou kúru můžete dopřát. Máte v zásadě tři možnosti.

Kryoterapie v rehabilitačním centru

Pokud si chcete kryoterapii nejprve vyzkoušet, doporučujeme vám zaplatit si pár procedur v rehabilitačním centru nebo jiném vhodném zařízení. Cena ošetření pomocí kryoterapie není vysoká a pokud vám nevadí dojíždění, je pro vás tato možnost zcela vhodná.

Pronájem přístroje na kryoterapii

Nemůžete nebo nechcete z nějakého důvodu každodenně dojíždět? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Pronajměte si mobilní přístroj a užijte si účinky kryoterapie v klidu doma. Výhodou domácí kúry je to, že ošetření můžete provést vícekrát denně a zvýšit tak účinnost léčby.

Koupě přístroje na kryoterapii

Neumíte si už představit svůj běžný den bez kryoterapie a náklady na pronájem přístroje vám připadají astronomické? Ulevuje vám chlad od vašich potíží? Pořiďte si přístroj na kryoterapii domů. Při každodenním používání se vám jeho nákup vyplatí i přes vyšší prvotní investici.