Naše výdejní místo nově najdete v ulici Pražská 647/158, Brno - Bosonohy

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče

Řidiči z povolání tráví za volantem dlouhé hodiny a vhodná obuv je tak klíčová nejen z hlediska bezpečnosti, ale i komfortu. Česká legislativa přesně neurčuje, jaké boty by měli řidiči nosit, nicméně za žabky už vám hrozí pokuta. Přečtěte si nyní, co by měla obuv pro profesionální řidiče splňovat a jaké obuvi je nejlepší se obloukem vyhnout.

Pozor na legislativu v Evropě

Přestože v české legislativě nenalezneme ukotvenou přesnou informaci, jaká obuv je považována za vhodnou, některé evropské země však správnou obuv již uzákonily. Obvykle se setkáte s obecnou definicí, že obutí řidiče musí umožňovat bezpečné ovládání vozidla. Jmenovat můžeme například Německo, Bosnu a Hercegovinu, Maďarsko nebo Velkou Británii. V těchto i mnoha dalších evropských státech tak můžete dostat za řízení naboso nebo v nevhodné obuvi tučnou pokutu. Proto si na výběru obuvi ve chvíli, kdy vyrážíte na dlouhé trasy do zahraničí, dejte dvojnásob záležet.

Tyhle boty za volant nepatří

Již zmíněné žabky, kroksy, pantofle nebo boty na vysokém podpatku by měly být pro řidiče a řidičky z povolání zcela tabu. Takový druh obuvi vám neposkytne dostatečnou oporu při sešlápnutí pedálu a hladká podrážka může způsobit nečekané sklouznutí nohy z pedálu. Jmenované druhy obuvi výrazně prodlužují reakční dobu a v neposlední řadě může bota pedál také zablokovat, pokud vám z nohy spadne, a způsobit tak nebezpečnou dopravní situaci.

Vhodné nejsou ani příliš těžké boty nebo boty s tlustou podrážkou, které znatelně snižují cit v nohou a zhoršují tím vaši schopnost vozidlo ovládat. Mezi takové můžeme zařadit například lyžáky, zateplené zimní boty nebo třeba holínky. U tohoto typu obuvi hrozí například sešlápnutí dvou pedálů najednou, což velmi pravděpodobně vyústí v nehodu.

Vybíráme obuv pro řidiče

Jaké parametry by tedy měla správná pracovní obuv pro řidiče splňovat?

Základním pravidlem je, že obuv by měla mít pevnou patu a pružnou podešev. Pro vaše pohodlí vybírejte uzavřenou, ale dostatečně prodyšnou obuv, abyste omezili pocení, otékání nohou a případné další související zdravotní problémy. Vhodná je jak obuv textilní, tak kožená.

Dbejte však na to, aby obuv měla:

  • správnou velikost (aby netlačila nebo naopak nebyla příliš volná),
  • ohebnou podrážku s dostatečnou přilnavostí,
  • spíše nižší hmotnost.

Tipy na kvalitní obuv pro profesionální řidiče

Prohlédněte si nyní naše tipy na lehkou a pohodlnou obuv, která je ideální volbou pro řidiče z povolání.

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče: Cofra Airframe

Pracovní obuv Cofra AIRFRAME S1 P SRC

Nízká pracovní obuv Cofra AIRFRAME je vyrobená ze semišové kůže s prodyšnou a absorpční tkaninou uvnitř, která zajišťuje maximální pohodlí. Obuv je vybavena měkkou stélkou, která se sama tvaruje a zajišťuje správné rozložení tělesné hmotnosti.

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče: Cofra Combi

Pracovní obuv Cofra Combi S1 P SRC

Pracovní obuv Cofra Combi je správnou variantou pro ty, kteří preferují kožené boty. Vnitřní textilie má antibakteriální vlastnosti, absorbuje vlhkost a je velmi odolná proti oděru. Jedná se o lehkou obuv s anatomickou stélkou, která rovněž napomáhá pohlcovat vlhkost a udržet nohu v suchu a pohodlí.

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče: Cofra Rushing

Pracovní obuv Cofra RUSHING S3 SRC

Pracovní obuv Cofra RUSHING je ideální pro všechny, kteří upřednostňují spíše kotníkové boty. Tato obuv z pevné, ale prodyšné tkaniny odolné proti oděru je velice lehká a komfortní. Vysoce pružný materiál stélky zajišťuje skvělé tlumení nárazů a odpružení paty.